ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը սեպտեմբերի 16-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությանը: Արցախի պատվիրակության կազմում եղել են ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունները եւ մշտական հանձնաժողովները ներկայացնող պատգամավորները:
Արցախի պատգամավորները ներկայացրել են Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված քաղաքական, սոցիալական եւ բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, կարեւորել Հայաստան-Արցախ անվտանգային սպառնալիքներին միասնական ներուժով դիմագրավելու առաջնահերթությունը:
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, խոսելով ադրբեջանական փաստացի ագրեսիայի, հայոց պետականությանն ուղղված լրջագույն մարտահրավերների, քաղաքական մեծամասնության կողմից երկրի առջեւ ծառացած անվտանգային լրջագույն մարտահրավերները հաղթահարելու անկարողության մասին, շեշտել է, որ ներկայիս իրավիճակը հնարավոր է հաղթահարել եւ լուծումներ գտնել՝ հրատապորեն ձեւավորելով ազգային համաձայնության իշխանություն, որդեգրելով եւ հետեւողականորեն իրականացնելով անվտանգային համապարփակ նոր ռազմավարություն:
Հանդիպման բոլոր մասնակիցները միակարծիք են եղել ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիան հաղթահարելու հարցում միասնականություն եւ համակարգված քաղաքականություն առաջ տանելու հարցում՝ անկյունաքարային համարելով Արցախ-Հայաստան անվտանգային միասնական համակարգի իրողությունը:

Фракция “Армения” встретилась с делегацией НС Республики Арцах
16 сентября фракция НС "Армения" встретилась с делегацией НС Республики Арцах. В составе арцахской делегации – представители   всех фракций и постоянных комиссий парламента республики.
Депутаты Арцаха представили политическую, социальную и морально-психологическую атмосферу, создавшуюся в республике, подчеркнули приоритетность противостояния угрозам безопасности Армения - Арцах единым потенциалом.
Глава фракции С.Оганян, коснувшись фактической агрессии Азербайджана, серьезнейших вызовов армянской государственности, неспособности политического большинства преодолеть стоящие перед Арменией серьезнейшие угрозы безопасности, подчеркнул, что можно преодолеть сложившуюся ситуацию и найти решения путем срочного формирования правительства национального согласия, принятия и последовательной реализации новой комплексной стратегии безопасности.
Участники встречи были единодушны в солидарности и согласованной политике в преодолении продолжающейся азербайджанской агрессии, считая реализацию совместной системы безопасности Арцах-Армения краеугольным камнем.