ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը սեպտեմբերի 16-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությանը: Արցախի պատվիրակության կազմում եղել են ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունները եւ մշտական հանձնաժողովները ներկայացնող պատգամավորները:
Արցախի պատգամավորները ներկայացրել են Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված քաղաքական, սոցիալական եւ բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, կարեւորել Հայաստան-Արցախ անվտանգային սպառնալիքներին միասնական ներուժով դիմագրավելու առաջնահերթությունը:
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, խոսելով ադրբեջանական փաստացի ագրեսիայի, հայոց պետականությանն ուղղված լրջագույն մարտահրավերների, քաղաքական մեծամասնության կողմից երկրի առջեւ ծառացած անվտանգային լրջագույն մարտահրավերները հաղթահարելու անկարողության մասին, շեշտել է, որ ներկայիս իրավիճակը հնարավոր է հաղթահարել եւ լուծումներ գտնել՝ հրատապորեն ձեւավորելով ազգային համաձայնության իշխանություն, որդեգրելով եւ հետեւողականորեն իրականացնելով անվտանգային համապարփակ նոր ռազմավարություն:
Հանդիպման բոլոր մասնակիցները միակարծիք են եղել ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիան հաղթահարելու հարցում միասնականություն եւ համակարգված քաղաքականություն առաջ տանելու հարցում՝ անկյունաքարային համարելով Արցախ-Հայաստան անվտանգային միասնական համակարգի իրողությունը:

Armenia Faction Meets with Delegation of National Assembly of Republic of Artsakh
On September 16, the delegation of the National Assembly of the Republic of Artsakh met with the RA NA Armenia Faction. All the factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh and the deputies representing the Standing Committees were part of the delegation of Artsakh.
The deputies of Artsakh presented the political, social and moral-psychological atmosphere created in the Republic of Artsakh, emphasized the priority to face the Armenia-Artsakh security threats with a united potential.
The Head of the Armenia Faction Seyran Ohanyan, speaking about the actual aggression, the most serious challenges to Armenia, and the inability of the political majority to overcome the most serious challenges facing the country, stressed that it is possible to overcome the current situation and find solutions, urgently forming a power of national consensus, adopting and consistently implementing a new comprehensive security strategy.
All the participants of the meeting were unanimous in promoting unity and coordinated policy in overcoming the ongoing aggression of Azerbaijan, considering the reality of the unified security system of Artsakh and Armenia as a cornerstone.